Blog

Kendime Not: “Küllerinden Tekrar Doğmaktan Korkma!”

Bir on yılı daha geride bırakıyoruz bugün. Bu sene, nasıl mevsimler zaman zaman sert geçerse, benim için de öyle geçti. Sert bir mevsimdi, ama bana çok şey öğretti. Fırtınalarda dik durmaktansa eğilmem gerektiğini, bazen yerden kalkmak için önce yıkılmak gerektiğini gösterdi. Yaşadığım her türlü zorluğun bana kattıklarını görmemi sağladı. Bu yüzden minettarım. Ne kadar zor olursa olsun, her yaşadığımın ve yoluma çıkan her engelin bir nedeni olduğunu öğrendim. Büyük bir ders aldım bu sene.

Senenin başında dileklerim vardı. Herkesin yaptığı gibi bende dileklerimi evrene yolladım. Bu sene başarılı olacağım! Bu sene daha fazla spor yapacağım! Açıkçası planladığım neredeyse hiçbir şeyi gerçekleştiremedim. Büyük hayallerle girdiğim 2019 başıma yıkıldı. Yaşadıklarım, hayatımda bir dönüm noktası olacak nitelikteydi benim için. Öyle de oldu. Sağlığımla, hasretle, aşkla ve sevgiyle sınandım. Sonunda yıkıldım ve bir süre öylece kaldım. Üstümde tüm evrenin ağırlığını hissediyordum. Kalkmak imkansızdı. Sonra ne mi oldu… İzin verdim. Yükün beni ezmesine seyirci kaldım. Ona direnmektense ağırlığının altında kalmayı kabullendim. Bu yenilgiyi kabul etmek değildi. Hayatta her şeyin geçici olduğunu ve hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmeyeceğini fark ettiğim andı bu.

Böylece Dünya’nın tüm yükünün beni ezmesine izin vermis oldum. Tıpkı anektotta olduğu gibi, bir çınar olmak için çabalamaktansa bir saz olup rüzgarın beni çiğnemesine müsaade ettim. Rüzgar dindiğinde hala boynum büyük olsa da çınar gibi kırılıp parçalanmamıştım. İlk güneşle de bedenimi kaldırmayı başardım. Hayatımın tam bu döneminde Anka’nın üçüncü kitabı “Kül” ün çıkması tesadüf olamayacak kadar anlamlıydı. Kül’ün üstüne “Küllerinden yeniden doğmaktan Korkma!” yazdım. Bunu yazmamın tek nedeni korkuyor olmamdı. Satırlara sığmayacak kadar korkuyordum kül olmaktan da, tekrar doğmaktanda. Ama sonunda kabullendim. Omzularımda yüklere direnmeyi bıraktığım an ise, her şey hafiflemeye başladı. Direnmeyi bıraktığım an her şey değişti. Ardından tüm hayatım boyunca bir şeylere direndiğimi fark ettim. İstemediğim her ne olduysa, başıma kötü her ne geldiyse direndim. Halbuki direnmek hiçbir şeyi değiştirmedi.

Bu sene direnmeyi bıraktım. Başıma gelen her kötü olay karışında artık direnmiyorum. Elbette üzülüyorum ama vücudumun üzülmesine izin verdikten sonra çok daha güçlü bir şekilde yoluma devam ediyorum. Güçlü değil aslında, esnek… Ama günün sonunda esnek olmak asıl güçtür. Yaşadığım her kötü olay için minnettarım. Hepsinin bir nedeni olduğunu farkına varmam zamanımı alsa da artık öğrendim. Bir şey istediğim gibi gitmediğinde istediğim şeyin ya zamanı olmadığının ya da benim için iyi sonuçlanmayacağının farkına vardım. Ara sıra üzülmenin de hayatın bir parçası olduğunu ve buna direnmenin beni güçlü yapmaktansa yenik yaptığını öğrendim.

Bu sene çok şey öğrendim. En önemlisi hiçbir şeyin bir son olmadığını, çünkü her sonun yeni bir başlangıcın daveti olduğunu fark ettim. Evet, bu sene kül oldum, ama ardından tekrar doğdum. Bu yüzden 2020 için tek dileğim var. Sağlık ve Huzur… Ne aşk, ne mutluluk, ne sevgi, ne de başarı bekliyorum. Çünkü dilek dilemenin bile bir direnç uyguladığını ve beni yanlış yöne sürüklediğinin artık farkındayım; Çünkü evrenin içinde bulunduğum noktada istediklerime ulaşmak için elimden geleni yaptığımda zaten istediğim her şeye kavuşacağımı biliyorum. 2019 beni yıktı ve huzuru öğrendim. 2020’den istediğim, yaşamanın ta kendisi…

Yeni yılınız kutlu olsun.

Bir yorum

  • Gülgün Seçkin

    Çıkarımların o kadar güzel ve o kadar güzel ifade etmişsin ki. Yolun hep güzelliklerle kesişsin ve çıkarımlarının ışığında hayat sana hep güzel yönünü göstersin. Seni çok seviyorum. Hep sevgi dolu ve hep sevgiyle kal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.